خدمات مرکز امور اجتماعی و مراقبت بعد از خروج

  • مرکز چه خدماتی به مددجویان ارائه می دهد ؟

الف . پرداخت تسهیلات اشتغال  ب . معرفی به سازمان ها و نهادی های حمایتی  ج . اهداء بن نقدی و سبد کالا   د . مشاوره شغلی    هـ . مشاوره مددکاری به خانواده های مددجویان  و . آموزش مهارت های اساسی زندگی ، آموزش پیشگیری از اعتیاد ، آموزش راه های انتقال و پیشگیری از بیماری مقاربتی ( HIV – HCV  )   ز . پیگیری های قضایی  ح . کمک موردی به مددجویان نیازمند و ابن سبیل

۲ . مدارک لازم جهت تشکیل پرونده برای مددجویان ؟ الف . یکسری کپی برابر با اصل تمام صحفات شناسنامه ، کارت ملی ، کارت پایان خدمت یا معافیت دائم ،   ب  . دو قطعه عکس  ۴*۳

 ۳ . شرایط لازم جهت پرداخت تسهیلات اشتغال ؟

الف. مددجویانی که به دلیل آخرین جرم و یا حرائم ارتکابی، حداقل سه ماه و یا بیش از آن را در یک دوره پیوسته در زندان محبوس بوده اند. ومددجویانی که از زمان آزادی تا تشکیل پرونده در مرکز بیش از یکسال سپری نشده باشد .

ب . عدم اعتیاد مددجویان در مظان اعتیاد به انواع مواد مخدر و روانگردان از طریق اخذ آزمایش اعتیاد از آزمایشگاه های معتبر محرز شده باشد .

ج . دار بودن اسناد هویتی ( کارت ملی، شناسنامه )

د . دار بودن ضوابط و مقررات بانکی ( کارت پایان خدمت ، تضامین، نداشتن اقساط معوقه و چک برگشتی )

هـ . داشتن مدرک فنی و حرفه ای یا جواز کسب .

و . فاقد هر گونه بیمه اجباری یا اشتغال کشوری باشد .

۴ . در صورتی که مدت زمان حبس مددجو کمتر از سه ماه باشد و یا یک سال بیشتر از زمان آزادی وی سپری شده باشد چه راهکاری دارد؟

در مواقعی که مددجو با تحمل کمتر از سه ماه و یا گذشت بیش از یکسال از زمان آزادی به مرکز مراجعه کند و اعسار و نیازمندی مددجو برای تمامی اعضای کمیته اشتغال مرکز محرز باشد با موافقت مدیر کل محترم زندانهای استان می توان نسبت به طرح موضوع در کمیته اشتغال و اعطای تسهیلات به ایشان اقدام نمود.

۵ . مددجویانی که توانایی ارائه ضوابط و مقررات بانکی را ندارند ؟

مددجویانی که توانایی ارائه ضوابط و مقررات بانکی را ندارند می توانند احدی از افراد تحت تکفل خویش را به شرط توانمندی اشتغالزایی و تامین ضوابط بانکی برای دریافت وام اشتغال به مرکز خدمات اجتماعی معرفی کنند .

۶ . در صورت نداشتن مدرک فنی و حرفه ای یا جواز کسب ؟

اعطاء تسهیلات اشتغال به مددجویان فاقد گواهی مهارت شغلی در صورت تایید مهارت تجربی ایشان توسط مراجع ذیصلاح ( اتحادیه ها ، جهاد کشاورزی و …) بلا مانع می باشد  .