نماینده ولی فقیه در منطقه کردستان: جمعیت کنونی زندانها زیبنده نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای کردستان فتحی مدیرکل زندانهای این استان در راستای پیشبرد اهداف زندانبانی اسلامی با حضرت آیت الله حسینی شاهروی نماینده ولی فقیه در کردستان، دیدار نمود.

آیت الله حسینی شاهرودی در ابتدای این دیدار صمیمی ضمن تبریک انتصاب فتحی به عنوان مدیرکل زندانهای کردستان گفت: مردم کردستان مردمی خونگرم و کم توقع می باشند لذا خدمت به اینچنین مردمی دارای اجر و پاداش معنوی فروانی نزد خداوند متعال می باشد.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان با تاکید بر این موضوع که زندان باید محل نگهداری افرادی باشد که امنیت و آسایش جامعه را مختل می نمایند اظهار داشت: شغل زندانبانی در عین اینکه از مشاغل بسیار سخت و طاغت فرسای جامعه به شمار می رود از سوی دیگر بنابر آیه شریفه ۳۲ از سوره مبارکه مائده که می فرماید « وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا»، به دلیل اینکه زمینه اصلاح، تربیت و بازگشت شرافتمندانه افراد بزهکار به جامعه را فراهم می نمایند دارای اجر معنوی فراوانی نزد خداوند متعال و ارزش اجتماعی فراوان در جامعه می باشد.

آیت الله حسینی شاهرودی جمعیت کنونی زندانها را شایسته نظام مقدس جمهوری اسلامی ندانست و خاطرنشان کرد: کاهش جمعیت کیفری زندانها به دلیل تبعات بسیار مثبت آن در جامعه همواره از منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بوده و می باشد که در این راستا دستگاه قضا در استان بایستی ضمن استفاده از مجازات های جایگزین حبس، در صدد به حداقل رساندن جمعیت کیفری استان برآید.

ایشان  در ادامه سخنان خود، برنامه ریزی برای اوقات فراغت زندانیان را ضروری قلمداد نمود گفت: زندانیان نباید در مدت زمان حبس به حال خود رها گذاشته شوند و می بایست با برنامه ریزی دقیق در حوزه های مختلف فرهنگی، مهارت آموزی و … اوقات فراقت آنها  را مدیریت نمود.

فتحی مدیرکل زندانهای کردستان نیز توسعه اشغال پایدار و مولد برای زندانیان را گامی مهم در راستای پیشگیری از وقوع جرم در جامعه تلقی نمود و در این خصوص گفت: برکسی پوشیده نیست که معضل بیکاری یکی از مهم ترین دلایل وقوع جرم در جامعه می باشد لذا برآنیم تا با توسعه بیش از پیش برنامه های حرفه آموزی و کمک به اشتغال مولد زندانیان در حین تحمل حبس و بالاخص پس از آزادی از زندان، سهم خود را در کمک به رفع معضل بیکاری در جامعه به درستی عملیاتی نماییم.

مدیرکل زندانهای کردستان با بیان این مطلب که اشتغال، به زندانیان هویت می دهد افزود: توسعه حرفه آموزی در زندانها و کمک به اشتغال زندانیان پس از آزادی از زندان تاثیر بسزایی در کاهش جمعیت کیفری زندانها و همچنین به حداقل رسیدن آسیب های اجتماعی خواهد داشت.

فتحی خانواده های زندانیان را قربانیان اصلی جرم در جامعه دانست و بیان داشت: یکی از دغدغه های مهم سازمان زندانها، خانواده های زندانیان که به حق از آسیب پذیرترین اقشار جامعه هستند می باشد چراکه این خانواده ها به دلیل در حبس به سربردن سرپرست، با مشکلات و آسیب های فراوانی دست و پنچه نرم می نمایند.

این مقام مسئول از تحت پوشش قرارگرفتن خانواده های زندانیان نیازمند از سوی انجمن های حمایت زندانیان خبر داد و گفت: خانواده های زندانیان نیازمند تحت حمایت های مختلف مادی و معنوی انجمن های حمایت زندانیان سطح استان می باشند اما حمایت اصلی از آنان زمانی صورت خواهد پذیرفت که شاهد حضور سایر دستگاه های حمایتی و ذیربط در کنار این قشر آسیب جامعه باشیم.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*