مدیرکل زندانهای کردستان: طرح کنترل و مراقبت های الکترونیکی برای اولین بار در استان عملیاتی شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای کردستان فتحی مدیرکل زندانهای این استان از اجرایی شدن نظام نیمه آزادی تحت نظارت سامانه های الکترونیکی در مراکز اصلاحی و تربیتی سطح استان خبر داد و گفت: مستفاد از دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری ریاست محترم قوه قضائیه و قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری و با حمایت های رئیس کل محترم دادگستری استان شاهد اجرایی شدن نظام نیمه آزادی با استفاده از پابند الکترونیکی در استان می باشیم.

مدیرکل زندانهای استان افزود: خوشبختانه با  همکاری سازمان زندانها و مساعدت های مسئولین قضائی استان، در مرحله اول این طرح، تعدادی پابند الکترونیکی در اختیار زندانهای استان قرار داده شده است که امیدواریم در آینده با رایزنی در این خصوص از طریق مراجع قضائی بتوانیم این تعداد را افزایش داده و تعداد بیشتری از زندانیان را از این طرح بهره مند نماییم.

فتحی اجرای طرح حبس الکترونیکی یا همان «پابند الکترونیکی» را گامی اساسی در جهت کاهش جمعیت کیفری زندانها دانست و اظهار داشت: حبس الکترونیکی به نوعی از کنترل محکومان گفته می‌شود که در آن فرد، در یک محدوده مشخص در درون خانواده و جامعه نگهداری شده و با استفاده از سامانه های الکترونیکی هوشمند، حضور وی در محدوده از پیش تعیین‌شده کنترل می‌شود که این مهم منجر به کاهش آسیب‌های ناشی از حبس و جمعیت کیفری زندانیان خواهد شد.

این مقام مسئول «کاهش آسیب در جامعه» و بالاخص در میان خانواده های زندانیان را یکی دیگر از مهمترین مزایایی «پابند الکترونیکی» قلمداد نمود و گفت: بر کسی پوشیده نیست که با ورود یک فرد به زندان آسیب های متعددی گریبانگیر وی و خانواده اش می شود که این آسیب ها به مرور زمان می تواند کل جامعه را نیز به خود دچار نماید.

وی در این خصوص افزود: با اجرایی شدن حبس الکترونیکی، زندانی می تواند دوران محکومیت خود را در کنار خانواده اش سپری نماید که این موضوع جامعه را از بسیاری آسیب ها مصون خواهد نمود.

این عضو شورای قضائی استان با تاکید بر این موضوع که مجازات حبس، هزینه های متعددی را به دنبال خواهد داشت خاطرنشان کرد: صرفه نظر از مشکلات و آسیب هایی که ممکن است زندانی و خانواده وی در اثر مجازات حبس به آن دچار شوند، از سوی دیگر این نوع مجازات بار مالی فراوانی را به دولت تحمیل می نماید که اجرای طرح «پابند الکترونیکی» می تواند در کاهش هزینه های دولت نیز موثر واقع شود.

فتحی مدیرکل زندانهای کردستان با اشاره شرایط استفاده مددجویان از پابند الکترونیکی گفت: بر اساس آیین دادرسی کیفری، زندانیانی که دارای حبس های تعزیری درجه ۵ الی ۷ باشند در صورت واجد الشرایط بودن می توانند از نظام نیمه آزادی تحت سامانه های الکترونیکی یا همان طرح «پابند الکترونیکی» بهره مند شوند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*