مدیرکل زندانهای کردستان: «زندانبانی اسلامی» از دست آوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی می باشد

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای کردستان اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندانهای این استان از اجرای ویژه برنامه های دهه فجر در زندانها و مراکز اصلاحی و تربیتی این استان خبر داد و گفت: ایام الله دهه فجر فرصت مناسبی است تا در آن به تبیین دست آوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی برای آحاد مردم جامعه پرداخته شود که در این راستا زندانها به عنوان مراکزی حساس و مهم که همیشه نیز از سوی دشمنان نظام مورد هجمه قرار گرفته اند باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند.

مدیرکل زندانهای کردستان با بیان این مطلب که هر کس با توجه جایگاه اجتماعی، شغلی و در حد توان خود باید در ایام الله دهه فجر دین خود را به شهدای انقلاب ادا کند بیان داشت: مسئولین زندانهای استان همراه و همسو با سایر مردم غیور کشور عزیزمان، در این ایام میمون و خجسته با اجرای دقیق ویژه برنامه ها، این ایام را گرامی می دارند.

ابراهیمی، نظام جمهوری اسلامی و بینش اسلامی حاکم بر آن را منشاء تحولات بنیادی و اساسی در اصلاح نظام زندانبانی در کشور دانست و بیان داشت: در زندانبانی دوران طاغوت در زندانها به جز شکنجه و آسیب های روحی و جسمی چیزی مشاهده نمی شد اما با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در سال ۱۳۵۷ شاهد تغییرات اساسی در زندانهای کشور بودیم به طوریکه زندان تبدیل به کانونی برای حذف افکار مجرمانه از ذهن بزهکاران و آماده کردن آنان برای شروع زندگی سالم و بازگشت سعادتمندانه به جامعه شد.

این مقام مسئول با اشاره به این سخن از بنیانگذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) که فرمودند «زندانها را به دانشگاه تبدیل کنید» گفت: در زندانهای کردستان که نمونه بارزی از زندانبانی اسلامی نیز می باشد، برنامه های مختلف بازپرورانه در جهت اصلاح و تربیت و بازسازگاری اجتماعی مددجویان اجرا می گردد.

در نظام زندانبانی اسلامی، خدمات بهداشتی و درمانی بهینه به مددجویان ارائه می گردد

مدیرکل زندانهای کردستان توجه به سلامت روحی و جسمی زندانیان را یکی از پیش نیازهای مهم جهت ورود به سایر فعالیت های اصلاحی و تربیتی دانست و گفت: شواهد حاکی از آن است که در زندانبانی زمان طاغوت به مسائل بهداشتی و درمانی توجه خاصی نمی شد اما خوشبختانه هم اکنون و به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی، در تمامی زندانهای کردستان واحد بهداری فعال و مشغول به ارائه خدمات به زندانیان می باشد.

ابراهیمی با بیان این مطلب که ۱۲ پزشک عمومی،۱۲ پزشک متخصص، ۳۸ پرستار و ۶ کارشناس بهداشت، مشغول به ارائه خدمات درمانی به مددجویان زندانهای استان می باشند گفت: در صورت نیازِ مددجویان به هرگونه خدمات پزشکی و درمانی، اینگونه خدمات توسط کادر پزشکی و پیراپزشکی مستقر در زندان ارائه می شود و درصورتیکه به تشخیص پزشک زندان ادامه روند درمان نیازمند تجهیزات و امکانات بیشتری باشد، سریعا و پس از دریافت مجوزهای قضائی ادامه روند درمان در بیمارستان ها و مراکز درمانی خارج از زندان صورت می پذیرد.

در زندانبانی اسلامی، به مهارت آموزی زندانیان توجه ویژه می شود

ابراهیمی با تاکید بر این موضوع که در حال حاضر زندانهای کردستان را می توان شعبه ای از مراکز آموزش فنی و حرفه ای در استان قلمداد نمود، اظهار داشت: زندانبانان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با درک صحیح از این موضوع که بیکاری یکی از دلایل مهم وقوع جرم می باشد، به آموزش های فنی و حرفه ای در این مراکز توجه ویژه ای نموده اند به طوریکه در ۹ ماهه اول سال جاری ۳۹۰۰ نفر از مددجویان زندانهای استان در کلاس های مختلف آموزش فنی و حرفه ای که بر اساس نیازهای جامعه تدوین شده است شرکت نمودند که در پایان این کلاس ها، ۱۵۲۳ نفر از آنان پس از شرکت در آزمون های مربوطه موفق به اخذ گواهینامه مهارت شدند.

وی در این رابطه افزود: باتوجه به رایزنی های به عمل آمده با اداره کل فنی و حرفه ای کردستان، در آینده نزدیک شاهد بهره برداری از مرکز مستقل و مجهز آموزش فنی و حرفه ای در زندان مرکزی سنندج خواهیم بود که می توان به جرأت گفت که در نوع خود کم نظیراست.

حمایت از زندانیان پس از آزادی ، از ویژگی های زندانهای نظام اسلامی می باشد

مدیرکل زندانهای کردستان مرکز امور اجتماعی و مراقبت بعد از خروج را متولی اصلی حمایت از زندانیان آزاد شده دانست در این باره گفت: آن دسته از زندانیانی که در مدت زمان تحمل حبس با شرکت در کلاس های فنی و حرفه ای موفق به دریافت گواهینامه مهارت شده باشند، پس از آزادی از زندان می توانند با مراجعه به این مرکز واقع در اداره کل زندانها و تشکیل پرونده، وام های قرض الحسنه خوداشتغالی دریافت کنند.

ابراهیمی در این خصوص افزود: طی حدودا دو سال گذشته ۲۰۷ نفر از زندانیان آزاد شده و واجد شرایط موفق به دریافت این وام ها جمعا به مبلغ ۳ میلیارد یکصد و پنجاه میلیون تومان شده اند که خوشبختانه همگی آنان ضمن ایجاد شغل برای خود، دیگر مرتکب جرم و روانه زندان نشده اند.

نماز و فعالیت های قرآنی از مهم ترین فعالیت های اصلاحی و تربیتی در زندانهای جمهوری اسلامی ایران می باشد

مدیرکل زندانهای کردستان در این خصوص گفت: تجربه حاکی از آن است که در جامعه، آن دسته از افرادی که در طول زندگی به نماز و مسائل دینی پایبند می باشند، کمتر مرتکب جرم می شوند که در این راستا زندانهای استان نیز توجه به فعالیت های دینی و مذهبی بالاخص نماز را به عنوان یک اصل در اجرای فعالیت های اصلاحی و تربیتی قرار داده اند.

ابراهیمی از فعالیت بیش از ۱۶ روحانی در مراکز اصلاحی و تربیتی استان خبر داد و بیان داشت: این تعداد روحانی نمازهای یومیه را به صورت جماعت در زندانها اقامه می نمایند که خوشبختانه همواره مورد استقبال خوب مددجویان نیز قرار گرفته است.

وی همچنین از شرکت مددجویان در کلاس های احکام، اخلاق و عقاید خبر داد و اظهار نمود: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۳۰۰۰ نفر از مددجویان زندانهای استان در کلاس های عقیدتی شرکت نموده اند که برای اکثر آنها گواهینامه نیز صادر گردیده است.

توجه به حقوق شهروندی زندانیان از دیگر شاخص های زندانبانی اسلامی می باشد

ابراهیمی در ادامه، تعداد بازدید قضات از زندانهای سطح استان  از ابتدای سال جاری تا کنون را بیش از ۱۱۱۹ مورد اعلام نمود و اظهار داشت: قضات دادگاه ها و دادسراهای نظام، علاوه بر اینکه با در نظر گرفتن رأفت اسلامی اقدام به صدور احکام می نمایند، طی مدت زمانی که زندانیان در حبس به سر می برند، با حضور مستمر در زندانها و دیدارهای چهره به چهره با مددجویان به مشکلات قضائی آنان رسیدگی می نمایند و چنانچه متوجه اصلاح رفتار و پشیمانی از ارتکاب جرم در آنان شوند، در بسیاری از موارد، تاسیسات حقوقی شامل عفو، مرخصی، آزادی مشروط و … را مشمول آنان خواهند نمود که این موارد همگی نمونه هایی بارز از توجه به حقوق شهروندی در زندانهای جمهوری اسلامی ایران می باشد.

پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، خانواده های زندانیان همواره مورد توجه مسئولین زندانها بوده اند

این عضو شورای قضائی استان، انجمن های حمایت زندانیان را متولی اصلی کمک به خانواده های زندانیان نیازمند دانست و گفت: در حال حاضر ۹ انجمن حمایت از زندانیان در سطح شهرستان های استان فعالیت می نمایند که تعداد ۹۶۸ خانواده با ۲۶۱۲ نفر عائله را تحت پوشش حمایت های مادی و معنوی خود قرار داده اند.

ابراهیمی خدماتی که از سوی انجمن های حمایت زندانیان ارائه می شود را متنوع اعلام نمود و بیان داشت: از جمله این خدمات می توان به برگزاری کلاس های مهارت های اساسی زندگی، اردوهای فرهنگی و تفریحی، تهیه جهیزیه و کمک هزینه ازدواج، پرداخت هزینه های درمانی و پزشکی خانواده های زندانیان نیازمند، کمک هزینه های تحصیلی فرزندان زندانیان، تهیه اقلام و مایحتاج اساسی زندگی و … اشاره نمود.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*