مدیرکل زندانهای کردستان: حمایت از خانواده زندانیان، کاهش آسیب در جامعه را به دنبال خواهد داشت

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای کردستان ۵ خرداد (نسیم مهر) روز ملی حمایت از خانواده زندانیان با حضور مسئولین ارشد استانی و خیرین گرامی داشته شد.

به همین مناسبت و در مراسمی که با حضور جوهری دادستان مرکز استان، فیروزی معاون استاندار، گرجی زاده مدیرکل زندانهای کردستان، ملکی زاده معاون قضائی دادگستریاستان، اعضای شورای شهر، خیرین و قضات برگزار گردید، حاضرین حمایت خود را از خانواده های زندانیان اعلام داشتند.

دکتر ملکی زاده معاون قضائی دادگستری کل استان که به نمایندگی از گروسی رئیس کل دادگستری در این مراسم حضور داشت، با بیان این مطلب که پایه گذاری موضوع زندان زدایی و استفاده از مجازات های جایگزین حبس را می بایست در سه سطح قوه مقننه، مسئولین اجرایی و قوه قضائیه صورت پذیرد گفت: قانونگذران در قوه مقننه باید با وضع صحیح ترین و دقیق ترین قوانین شرایطی را فراهم نمایند تا بتوان مردم جامعه را از سوق دادن به سوی مسائل مجرمانه بازداشت. وی افزود: مسئولین اجرایی نیز باید با عمل به وظایف قانونی خود عدالت اجتماعی و اقتصادی را رعایت نموده تا به این ترتیب شاهد کاهش زمینه بسیاری از بزهکاری ها در جامعه باشیم. این مقام قضائی استان آخرین سطح توجه به زندان زدایی را در میان قضات و قوه قضائیه دانست و اظهار داشت: متاسفانه بسیاری از قضات در اعمال مجازات، زندان گرا می باشند و باید نگرش آنها را به سمتی سوق داد تا با استفاده حداقلی از مجازات زندان و در نظرگفتن مجازات های جاگیزین حبس، گامی مهم در نیل به اهداف زندان زدایی بردارند.

معاون قضائی دادگستری کل استان کردستان در ادامه سخنان خود، مجازات حبس را در بسیاری از موارد ناکارآمد دانست و گفت: مطالعاتی که در اقصی نقاط دنیا صورت گرفته حاکی از آن است که استفاده بیش از حد از مجازات زندان نه تنها در بازسازگاری اجتماعی زندانیان بی تاثیر است بلکه این امر موجب می شود تا به مرور زمان قبح زندان نیز از بین برود.

دکتر ملکی زاده کمیسیون عفو استان را از فعال ترین و روان ترین کمیسیون های کشور دانست و گفت: در کمسیون عفو استان به مددجویانی که از سوی مسئولین زندان حسن اخلاق و رفتار آنها تایید و شرایط اعطای عفو را نیز داشته باشند قطعا مود عفو و بخشودگی قرار خواهند گرفت.

اسدالله گرجی زاده مدیرکل زندانهای کردستان در این مراسم ضمن خیرمقدم به میهمانان و حاضرین در مراسم، حمایت از خانواده های زندانیان را موجب کاهش آسیب در جامعه دانست و گفت: با ورود سرپرست خانواده به زندان، خانواده وی نیز با مشکلات فراوانی که ناشی از پیامدهای مجازات حبس می باشد دست و پنجه نرم می کنند که چنانچه این خانواده های آسیب پذیر مورد حمایت خیرین و مسئولین قرار نگیرند قطعا آسیب های فراوانی دامنگیر جامعه خواهد شد.

مدیرکل زندانهای کردستان توجه به اصل شخصی بودن مجازات را عاملی بسیار مهم در جهت حمایت از خانواده زندانیان و کاهش آسیب در میان آنان دانست و در این خصوص گفت: متاسفانه در حال حاضر در نظر گرفتن مجازات حبس برای فرد بزهکار نسبت به خانواده وی بی تاثیر نیست چراکه بدون شک اینگونه خانواده ها از فقدان سرپرست دچار تشویش، نگرانی و ناامنی می شوند و در اینگونه موارد می توان گفت که مجازات زندان به شکلی آنان را نیز متاثر ساخته است.

گرجی زاده مشکلات اقتصادی را یکی از مهمترین مشکلات مردم خصوصا خانواده های زندانیان نیازمند تلقی نمود و بیان داشت: اگر چنانچه خواهان آن هستیم که مجازات حبس کمترین اثر را بر خانواده های زندانیان داشته باشد لازم است همه مردم، خیرین و دست اندرکاران، انجمن حمایت زندانیان را در ارائه خدمات مطلوب تر به این خانواده های نیازمند یاری دهند.

جوهری دادستان مرکز استان کردستان اصلاح قوانین و اصلاح فرهنگ را ضرورتی برای کاهش جمعیت کیفری زندانهاست و بیان داشت و گفت: روند تصاعدی هزینه های مستقیم و غیرمسقیم نگهداری زندانیان ضرورت توجه به مباحث فرهنگی، بهداشتی و درمانی، آموزش، تبعات سیاسی و اجتماعی و مسائلی از این قبیل مسئولین ارشد نظام را به سمت اتخاذ سیاست های کاهش جمعیت کیفری سوق داده است.

دادستان مرکز استان کردستان و رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت زندانیان سنندج افزایش منابع درآمد انجمن حمایت زندانیان را موجب قرار گرفتن تعداد بیشتری خانواده زندانیان نیازمند در چتر حمایتی این انجمن دانست و اظهار داشت: در حال حاضر تنها مبنع درآمد انجمن حمایت زندانیان سنندج آموزشگاه تعلیم رانندگی پایه ۱ و ۲ می باشد که خداراشکر با همین منابع درآمدی محدود توانسته شده بیش از ۱۹۵ خانواده زندانی با ۴۹۰ نفر عائله تحت پوشش برنامه های حمایتی این انجمن قرار گیرند.

دادستان مرکز استان کمک به خانواده زندانیان نیازمند را از معروفات مهم در جامعه دانست و گفت: خوشبختانه کمک به خانواده های زندانیان نیازمند در میان مردم نیک اندیش کردستان به یک فرهنگ حسنه تبدیل شده و می توان گفت که عمل به این فرهنگ نیک خود نوعی امر به معروف است.

شایان ذکر است که در پایان این مراسم، رای گیری جهت انتخابات دو نفر بازرس جدید انجمن حمایت زندانیان سنندج ضورت پذیرفت که در پایان آقای فرزاد زارعی و زاهد کریمی کما فی سابق در سمت بازرسین این انجمن باقی ماندند.

برگزاری رای گیری جهت انتخاب بازرسین جدید

برگزاری رای گیری جهت انتخاب بازرسین جدید

برگزاری رای گیری جهت انتخاب بازرسین جدید

برگزاری رای گیری جهت انتخاب بازرسین جدید

SONY DSC

 

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*