مدیرکل زندانهای کردستان: تمهیدات لازم برای بازگشت زندانیان از مرخصی اتخاذ گردید

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای کردستان در جلسه ای که با حضور دادستان مرکز استان، مدیرکل زندانها و همچنین معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار گردید، برنامه ریزی ها و تمهیدات لازم برای بازگشت زندانیان از مرخصی با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، صورت گرفت.

جباری دادستان مرکز استان در این جلسه که در محل دفتر وی برگزار شد، سلامت زندانیان را از دغدغه های مهم قوه قضائیه دانست و گفت: خوشبختانه تا به حال هیچ مورد مشکوکی از ویروس کرونا در زندانهای استان مشاهده نگردیده است که این مهم حاکی از اجرای دقیق و برنامه ریزی شده ی اقدامات پیشگیرانه در زندانها می باشد که جادارد در این راستا از کارکنان و مسئولین زندانهای استان تقدیر و تشکر نمایم.

جباری خاطرنشان کرد: امیدواریم با اجرای دقیق «شیوه نامه بازگشت زندانیان از مرخصی» بتوانیم همچنان نام زندانهای استان را به عنوان یکی از سالم ترین و امن ترین اماکن در خصوص آلوده بودن به ویروس کرونا در کشور مطرح نماییم.

فتحی مدیرکل زندانهای کردستان نیز که در این جلسه حضور داشت با تقدیر و تشکر از مسئولین قضائی استان به جهت تعامل با زندانها در اعزام مددجویان به مرخصی در ایام اوج ویروس کرونا در استان اظهار داشت: قبل از اینکه شیوع کرونا به صورت وسیع گسترش یابد، با ابلاغ ریاست محترم قوه قضاییه در هفتم اسفند ماه و با مرخصی و تدبیری که صورت گرفت و همچنین در راستای نیل به اهداف عالی در بازسازی اجتماعی و اخلاقی زندانیان و ضرورت حفظ سلامت آنان، بیش از ۵۰ درصد از زندانیان استان مشمول مرخصی شدند و این مهم یک نقطه عطفی برای فاصله گذاری اجتماعی در داخل زندان‌ها از طریق کاهش جمعیت کیفری بود.

وی افزود: این مسئله می‌تواند به عنوان یک اقدام خاص حقوق بشری که حتی کشور‌های مدعی حقوق بشر هم تاکنون این کار را نکرده اند، در دنیا مطرح گردد.

مدیرکل زندانهای کردستان با تاکید بر این موضوع که حفظ سلامت زندانیان همواره مورد توجه مسئولین زندانهای استان می باشد گفت: زندانیانی که به مرخصی اعزام شده بودند از اول خرداد ماه بر اساس «شیوه نامه بازگشت زندانیان از مرخصی»که از سوی سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور تنظیم و ابلاغ گردیده است به زندان بازخواهند گشت.

فتحی عضو شورای قضائی استان با اشاره به نحوه اجرای این شیوه نامه افزود: با توجه به تمهیدات به عمل آمده، تمامی زندانیانی که از مرخصی باز می گردند قبل از ورود به زندان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان سلامت آنان مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در ادامه در صورت منفی بودن تست، قبل از ورود به اندرزگاه های اصلی تا دو هفته در واحد های قرنطینه ای که به این موضوع اختصاص داد شده است نگهداری می شوند و پس از طی این دوره و  اطمینان کامل از سلامت آنها وارد زندان خواهند شد.

فتحی مدیرکل زندانهای کردستان در خصوص زندانیانی که ممکن است تست کرونای آنها مثبت باشد گفت: در صورت مشاهده مورد مثبت در این تست ها، فرد مذکور با هماهنگی مرجع قضائی و همچنین همکاری دانشگاه علوم پزشکی در محیط خارج از زندان تا بهبودی کامل قرنطینه و تحت درمان قرار می گیرند.

دکتر قادری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز اقدامات صورت گرفته در زندانهای استان در مقابله با ویروس کرونا را قابل تقدیر دانست و گفت: حفظ سلامت زندانیان به عنوان عضوی از جامعه جزئی از رسالت دانشگاه علوم پزشکی می باشد که این مجموعه نیز همکاری های لازم را جهت اجرای دقیق مواد اشاره شده در «شیوه نامه بازگشت زندانیان از مرخصی» با مراکز اصلاحی و تربیتی استان خواهد داشت.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*