مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندانهای کشور: انجام ۶۷۰۰۰ ویزیت تخصصی از سوی پزشکان متخصص زندانهای کشور در سال ۹۷

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای کردستان، کارگروه علمی- مشورتی سیاست گذاری درمان و کنترل مرگ و میر سازمان زندانهای کشور به میزبانی اداره کل زندانهای کردستان برگزار گردید.

در این کارگروه تخصصی که با حضور دکتر تشکریان مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندانهای کشور، فتحی مدیرکل زندانهای کردستان، جمعی از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی کردستان و همچنین روسای ادارات بهداشت و درمان تعدادی از زندانهای کشور برگزار گردید مطالبی در خصوص موضوع جلسه مطرح و باحضور حاضرین در جلسه به بحث گذاشته شد.

دکتر تشکریان مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندانهای کشور در ابتدای این جلسه با اشاره به اقدامات مثبت صورت گرفته در زندانهای کشور و در حوزه بهداشت و سلامت زندانیان گفت: تمام خدمات بهداشتی و درمانی که به مددجویان ارائه می گردد بر اساس پروتوکول های کشوری می باشد و در این راستا مسئولین حوزه سلامت زندانیان در سراسر کشور تمام تلاش خود را در جهت ارتقاء این خدمات به کار گرفته اند.

دکتر تشکریان با تاکید بر این موضوع که سازمان زندانهای کشور در حوزه ارائه خدماتی بهداشتی و درمانی، ۲۵% بیش از تعهد خود عمل کرده است اظهار داشت: خوشبختانه با توجه به وجود تعامل و همکاری دو سویه میان زندانها و دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور همواره شاهد ارائه خدمات چشمگیر به زندانیان می باشیم.

مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندانهای کشور از حضور پزشکان عمومی و متخصص جهت ارائه خدمات درمانی به زندانیان در کشور خبر داد و در این باره گفت: در سال گذشته ۱۶۰۰۰۰۰ ویزیت عمومی و ۶۷۰۰۰ ویزیت تخصصی از سوی پزشکان مستقر در زندانها به زندانیان ارائه گردید که این مهم نیز حاکی از عزم راسخ مسئولین زندانهای کشور در جهت توسعه خدماتی بهداشتی و درمانی در مراکز اصلاحی و تربیتی می باشد.

فتحی مدیرکل زندانهای استان نیز ضمن تسلیت شهادت سردار سلیمانی و همچنین حادثه سقوط هواپیمای مسافربری که منجر به از دست دادن تعدادی از هموطنانمان گردید، خدمت به زندانیان به عنوان یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه را دارای ارزش معنوی فراوان دانست و بیان نمود: زندانیان افرادی هستند که به حکم قانون و جهت اصلاح و بازسازگاری اجتماعی به صورت امانت در اختیار زندانها قرار داده شده اند و قطعا توجه به بهداشت و سلامت آنان نیز جزئی از رسالت زندانبانان در زندانبانی اسلامی  خواهد بود.

مدیرکل زندانهای کردستان توجه ویژه ی دستگاه های ذیربط در امر بهداشت و سلامت جامعه بالاخص دانشگاه علوم پزشکی به زندانیان را ضروری دانست و گفت: اجرای فعالیت های اصلاحی و تربیتی زمانی به بهترین نحوه ممکن صورت خواهد گرفت که زندانیان در سلامت جسمی، روحی و روانی باشند که این وظیفه خطیر را پزشکان و کادر بهداشت و درمان زندان ها عهداه دار می باشند.

فتحی تعامل و همکاری موثر میان زندانها و دانشگاه علوم پزشکی در کردستان را مثال زدنی قلمداد نمود و بیان داشت: از آنجائیکه زندانیان عضوی از جامعه هستند و پس از آزادی نیز به جامعه بازخواهند گشت لذا توجه هرچه بیشتر به بهداشت و سلامت آنها در طول مدت حبس، به نوعی کاهش بسیاری از آسیب ها در جامعه را نیز به دنبال خواهد داشت.

 دکتر آریانژاد مدیریت درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز که در این جلسه حضور داشت با تاکید بر این موضوع که طی یک دهه اخیر، بهداشت و درمان در زندانهای کردستان روند بسیار رو به رشدی داشته است گفت: دانشگاه علوم پزشکی هیچ گونه محدودیتی در ارائه خدمات درمانی به زندانیان خصوصا زندانیان اوژانسی ندارد.

مدیریت درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در ادامه سخنان خود زندانیان را از آسیب پذیرترین اقشار جامعه دانست و گفت: دانشگاه علوم پزشکی کردستان همواره در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی حامی اقشار آسیب پذیر جامعه بالاخص زندانیان و خانواده های آنها بوده و این حمایت همچنان ادامه خواهد یافت.

دکتر رحیم زاده مدیریت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان  نیز حمایت از حوزه سلامت زندانیان را ضروری دانست و افزود: توجه به سلامت زندانیان در حقیقت توجه به سلامت جامعه می باشد و ما این آمادگی را داریم تا این قشر از جامعه را که به دلیل در زندان به سر بردن با محدودیت های فروانی روبرو هستند را یاری دهیم .

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*