دادستان مرکز استان کردستان: خانواده های زندانیان هیچ نقشی در ارتکاب جرم ندارند و باید از هر لحاظ مورد حمایت قرار گیرند

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای کردستان اعضای هیأت امنای انجمن حمایت زندانیان شهرستان سنندج تشکیل جلسه دادند.

در این جلسه که با حضور جباری دادستان مرکز استان و رئیس هیأت مدیره انجمن، فتحی مدیرکل زندانها و عضو هیأت مدیره، صیدی شهردار سنندج، قریشی مدیرکل بهزیستی استان، احمدی مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان سنندج و سایر اعضا برگزار شد، ضمن بررسی عملکرد انجمن حمایت زندانیان، راهکارهای گسترش و توسعه ارائه خدمات به خانواده های زندانیان نیازمند به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

جباری دادستان مرکز استان کردستان با اشاره به اصل شخصی بودن مجازات و اهمیت توجه به آن گفت: بر اساس این اصل، فردی که به سبب ارتکاب جرم روانه زندان می شود تبعات این مجازات نباید به خانواده و اطرافیان وی سرایت کند که در این راستا انجمن حمایت زندانیان با توجه به رسالت خود که همان حمایت مادی و معنوی از خانواده های زندانیان می باشد نقش بسزایی در جلوگیری از گسترش آسیب در میان خانواده های زندانیان و به این ترتیب پیشگیری از وقوع جرم در جامعه دارد.

جباری هدف عالی تر انجمن حمایت زندانیان را توجه به عزت نفس افراد نیازمند و آسیب پذیر در جامعه دانست و در این خصوص اظهار داشت: مادامی که خانواده های زندانیان نیازمند تحت چتر حمایتی انجمن حمایت زندانیان قرار می گیرند این احساس به شخص زندانی القا می گردد که علی رغم اینکه در محیط بسته زندان قرار دارد اما خود و خانواده اش از سوی جامعه و حاکمیت فراموش نشده اند و این مهم به معنای توجه به عزت نفس و کرامت انسانی افراد خواهد بود.

فتحی مدیرکل زندانهای کردستان و عضو هیأت مدیره انجمن حمایت زندانیان سنندج نیز که در این جلسه حضور داشت، موضوع «معیشت» خانواده های زندانیان را از دغدغه های دکتر جهانگیر ریاست محترم سازمان زندانها دانست و بیان نمود: خوشبختانه سازمان زندانها به طور ویژه به مشکلات انجمن های حمایت از زندانیان رسیدگی می نماید چراکه اجرای دقیق رسالت انجمن حمایت زندانیان که همان حفاظت از خانواده های زندانیان در برابر آسیب های اجتماعی است در حقیقت عاملی بازدارنده از جرم نیز خواهد بود.

مدیرکل زندانهای کردستان هدف اصلی از اجرای مجازات در جامعه توجه به سلامت جامعه و جلوگیری از گسترش آسیب دانست و گفت: خانواده های زندانیان در چرخه وقوع جرم هیچ نقشی ندارند و نباید این خانواده های آسیب پذیر تبدیل به قربانیان مجارات حبس گردند.

فتحی در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از رئیس کل دادگستری استان و همچنین دادستان مرکز استان به جهت حمایت هایشان از زندانیان و خانواده های آنها خاطرنشان کرد: خوشبختانه این حمایت ها توانسته زندانها را در ارائه هرچه بیشتر خدمات به زندانیان و خانواده هایشان یاری دهد.

احمدی مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان سنندج نیز تعداد خانواده های تحت پوشش این انجمن را ۳۶۵ خانواده اعلام نمود گفت: این افراد با ۷۰۰ عائله تحت پوشش خدمات مختلف انجمن حمایت زندانیان از جمله حمایت های نقدی و غیرنقدی، مستمری ماهیانه، کلاس های آموزشی و … می باشند.

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان سنندج از اعطای ۱۹۸ میلیون تومان مستمری ماهیانه به خانواده های زندانیان طی ده ماهه اول سال جاری خبر داد و بیان داشت: این مستمری در ابتدای هرماه بر اساس تعداد عائله به حساب سرپرست خانواده ها واریز می گردد.

احمدی همچنین با تاکید بر این موضوع که ۱۲ دوره آموزشی برای خانواده های زندانیان طی سال جاری از سوی انجمن حمایت زندانیان سنندج برگزار شده است افزود: در این دوره های آموزشی بیش از ۹۰۰ نفر از همسران و فرزندان زندانیان در دوره های مختلف از جمله مهارت های اساسی زندگی، آموزش های بهداشتی و درمانی، پیشگیری از اعتیاد و طلاق، تاب آوری، مهارت های فرزندپروری و … شرکت نمودند.

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان سنندج همچنین ارائه خدمات مشاوره ای به خانواده های زندانیان را یکی دیگر از اقدامات حمایتی انجمن حمایت زندانیان دانست و دراین باره گفت: در طول سال جاری انجمن حمایت زندانیان سنندج بیش از ۱۶۰۰ مورد خدمات مشاوره ای فردی و گروهی در زمینه های مختلف تحصیلی، شغلی، خانوادگی، قضائی و … را به خانواده های زندانیان تحت پوشش ارائه داده است.

شایان ذکر است که در پایان این جلسه برنامه ریزی های لازم در خصوص اعطای چند مرحله سبد کالا به خانواده های زندانیان تا پایان سال جاری صورت پذیرفت.

همچنین با تاکیدات دادستان و سایر اعضا، مقرر گردید تا در دهه فجر به طور ویژه از خانواده های تحت پوشش حمایت شود.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*