با حضور نماینده ولی فقیه و رئیس کل دادگستری استان: اندرزگاه جدید و مجتمع آموزشی، فرهنگی و هنری زندان مرکزی سنندج به بهره برداری رسید

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای کردستان طی مراسمی و با حضور آیت الله حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان، حاج آقا مترقب رئیس کل دادگستری استان و مدیرکل و مسئولین زندانهای استان، اندرزگاه جدید و همچنین مجتمع آموزشی، فرهنگی و هنری زندان مرکزی سنندج افتتاح و به بهره برداری رسید.

آیت الله حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان و عضو مجلس خبرگان رهبری در آیین افتتاح این مجموعه، ضمن تقدیر و تشکر از تمامی دست اندرکاران ساخت این مرکز گفت: در خصوص افرادی که در جامعه به هردلیلی مرتکب جرم و روانه زندان شده اند این وظیفه انسانی و اسلامی ما است که آنها را به مسیر صحیح زندگی باز گردانیم.

نماینده ولی فقیه در کردستان با اشاره به آیه ۳۲ از سوره مائده که می فرماید «و من احیاها و کانما احیا الناس جمیعا» اظهار داشت: باز گرداندن افراد به زندگی سعادتمندانه آنچنان با اهمیت شمرده می شود که حتی خداوند متعال در آیاتی از قرآن کریم نیز به این موضوع اشاره کرده است که در این راستا زندانبانان نیز با اجرای دقیق رسالت خود می توانند مجری خوبی جهت جاری ساختن دستورات الهی در جامعه باشند.

آیت الله حسینی شاهرودی با تاکید بر «اصلاح فکری و مهارتی» مددجویان در مدت زمان تحمل حبس افزود: خوشبختانه با توجه به افزوده شدن فضاهای جدید فرهنگی و آموزشی به زندان مرکزی سنندج می توان گفت که شرایطی فراهم گردیده که زندانیان می توانند هم از نظر فکری و هم از نظر مهارتی ارتقاء پیدا کرده و به این ترتیب پس از آزادی از زندان برای خود و جامعه مفید واقع شوند.

نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری تلاش در جهت «کاهش ورودهای زندانها» و همچنین «عدم بازگشت مجدد به زندان» را یک ضرورت دانست و در این خصوص گفت: خوشبختانه با توجه به تغییرات مثبتی که در قانون مجازات اسلامی در حال صورت گرفتن است قطعا در آینده شاهد کاهش ورودی به زندانها خواهیم بود که این مهم تبعات بسیار مثبتی برای جامعه در بر خواهد داشت.

حاج آقا مترقب رئیس کل دادگستری استان کردستان نیز در آیین افتتاح و بهره برداری از اندرزگاه جدید و مجتمع آموزشی، فرهنگی و هنری زندان مرکزی سنندج، افزودن این فضاها به زندان را موجب ارتقاء سطح معنوی و علمی مددجویان دانست و بیان نمود: بهبود امکانات و فضای فیزیکی زندان ضمن ارتقاء سطح کمی و کیفی برنامه های اصلاحی و تربیتی تاثیرپذیری مددجویان از آموزش ها را دوچندان خواهد نمود.

رئیس کل دادگستری کردستان ساخت مجموعه آموزشی، فرهنگی و هنری در زندان مرکزی سنندج را مصداق عملی سخن بنیانگذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) که فرمودند «زندانها را به دانشگاه تبدیل کنید» دانست و اظهار داشت: بسیار خوشحالیم که امروز و در استان کردستان شاهد تحقق فرمایشات حضرت امام (ره) در حوزه زندانبانی اسلامی می باشیم.

اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندانهای کردستان نیز در این مراسم با ارائه گزارشی مختصر از روند ساخت اندرزگاه و مجتمع آموزشی، فرهنگی و هنری زندان سنندج، مدت زمان ساخت این پروژه را حدود ۲ سال اعلام نمود و بیان داشت: این مجموعه به مساحت ۲۲۲۰ مترمربع شامل فضای خوابگاهی، نمازخانه، کلاس های آموزشی، کتابخانه، بخش روان درمانی و روان شناختی و صدا و سیمای زندان می باشد.

ابراهیمی فضای جدید خوابگاهی زندان مرکزی سنندج را ۱۲۰۰ مترمربع دانست و گفت: ظرفیت این خوابگاه ها بیش از ۲۵۰ نفر می باشد که هرکدام از آنها دارای امکانات رفاهی مجزا از جمله حمام و سرویس بهداشتی، کتابخانه، هواخوری، امکانات و تجهیزات ورزشی و … می باشند.

مدیرکل زندانهای کردستان تعداد کتابهای موجود در کتابخانه جدید زندان مرکزی سنندج را بیش از ۷۰۰۰ جلد اعلام نمود و افزود: فضای اختصاص داده شده به این مجموعه ۱۰۰ مترمربع مشتمل بر مخزن کتابخانه و سالن مطالعه با ظرفیت ۴۰ نفر می باشد.

وی همچنین از فراهم شدن امکان شرکت همزمان ۱۵۰ نفر از مددجویان در کلاس های آموزش های رسمی و غیررسمی خبر داد و گفت: با افزوده شدن فضای آموزشی جدید هیچگونه محدودیتی در شرکت دادن مددجویان در کلاس های آموزشی مختلف از جمله سوادآموزی، دوره های اول و دوم متوسطه، مهارت های اساسی زندگی و … را نخواهیم داشت و این خود گام مهمی در جهت توسعه فعالیت های اصلاحی و تربیتی در زندان می باشد.

مدیرکل زندانهای کردستان از دیگر فضاهای فرهنگی اضافه شده به زندان طی این ساخت و سازها را نمازخانه و همچنین صدا وسیمای زندان قلمداد نمود و خاطرنشان کرد: در حال حاضر نمازخانه زندان ظرفیت پذیرش بیش از ۲۷۵ نمازگزار را دارد و صدا و سیمای زندان نیز شامل استودیوی تلویزیونی، استودیوی رادیویی، پلاتو (بلاک باکس) جهت اجرای فعالیت های تئاتر می باشد که در نوع خود و به گفته کارشناسان این حوزه در استان کردستان بی نظیر است.

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*