آیت الله العظمی صافی: حبس بدهکاران مالی جایز نیست/ گسترش برنامه‌های قرآنی باعث کاهش جرائم می‌شود.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در دیدار رئیس و مسئولان سازمان زندان‌های کشور با تقدیر و تشکّر از اجرای برنامه‌های خوب قرآنی و فرهنگی در زندان‌ها گفتند: وظیفه مسئولان زندان‌ها در تعلیم و تربیت زندانیان بسیار سنگین و مهمّ است، و وجود فعّالیّت‌های گسترده‌ای که اشاره کردید، موجب کاهش مفاسد و جرائم در جامعه می‌شود. سعی کنید اینگونه برنامه‌ها را در سراسر کشور گسترش دهید.

ایشان، زندان را یک مدرسه تربیتی دانسته و اظهارداشتند: ما دوست نداریم زندان‌ها پر شود، و باید در همین راستا تلاش کرد و کسانی که حاکم شرع جامع الشرایط اجازه حبس آنها را می‌دهد، باید با زندانی‌شدن به تربیت آنها بپردازید و طوری شود که وقتی از زندان خارج می‌شوند، مرتکب اعمال خلاف نشوند.

این مرجع تقلیددر بخش دیگری از توصیه‌های خود افزودند: بدانید مسأله راهنمايي یک انسان، مسأله کمي نيست؛ هم کار بزرگی است و هم مسئولیت سنگین، و هم ثواب بسیار زیادی دارد. باید کسانی که خود متصدّی این کار هستند انسان‌هایی با تقوا، مخلص و دلسوز باشند و تنها هدفشان رضای خدا و هدایت انسان‌ها به سوی بندگی خداوند متعال و رشد همه جانبه جامعه باشد.

حضرت آیت الله صافی در  بخش  دیگری از بیاناتشان درباره خانواده زندانیان، مطالب مهمّی را  بیان کرده  و لزوم توجه به خانواده‌های زندانیان را خواستار شده و اظهارداشتند: حفظ حقوق خانواده زندانیان از وظایف مهمّ مسئولان این سازمان‌ است که باید در این زمینه نهادها و دستگاه‌های مربوطه هم شما را یاری و همکاری کنند به نحوی که با حبس سرپرست خانواده، حقوق خانواده او تضییع نشود، و باید از نظر اقتصادی و فرهنگی آنها را تأمین نمود.

ایشان درادامه با اشاره به حبس بدهکاران مالی گفتند: بنده بارها گفته‌ام که از نظر شرع مقدّس حبس بدهکاران مالی جایز نیست و چنین افرادی نباید زندانی شوند.

معظّم له در پایان ضمن مسألت توفیقات بیشتر برای حاضران در جلسه فرمودند: به هر حال باید در کار و شغل بزرگی که انتخاب کرده‌اید، رضاي خداوند را در نظر داشته باشید و طوری عمل کنید که اسباب خوشحالي حضرت ولي عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف را فراهم شود و من هم برای توفیقات بیشتر شما دعا می‌کنم.

خاطرنشان می شود: در ابتدای این دیدار، آقای جهانگیری مسئول سازمان زندان‌ها، گزارشی از فعّالیت‌های فرهنگی در زندان‌های کشور ارائه داد.

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*