هدف از مجازات حبس توانبخشی به افراد برای بازگشت به جامعه می باشد

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای کردستان اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندانهای این استان در مصاحبه خبری خود، وجود نیروهای روانشناس در زندان را دارای اهمیت و حساسیت های ویژه دانست و در این باره گفت: روانشناسانی که در خارج از زندان خدمات روانشناسی ارائه می دهند در حقیقت با افرادی سر و کار دارند که از نعمت آزادی برخوردارند که این مهم به نوبه خود شرایط مساعدی را برای ارائه خدمات فراهم می نماید اما روانشناسان زندان با مددجویانی روبرو هستند که اختلالات روانی در آنها به حدی بوده که منجر به ارتکاب جرم شده و درحبس به سر بردن و دوری از خانواده و … نیز  ناهنجاری های روانی را در آنان دوچندان کرده است.

مدیرکل زندانهای کردستان به نقش روانشناسان مراکز اصلاحی و تربیتی در بازگشت سعادتمندانه زندانیان به جامعه اشاره نمود و اظهار داشت: در حقیقت هدف از مجازات حبس توانبخشی اخلاقی، روحی و روانی به افراد برای بازگشت به جامعه می باشد که در این راستا روانشناسان در زندانها با ارائه خدمات روان درمانی و سلامت روانی به زندانیان، کمک می کنند تا با موضوعاتی مانند پرخاشگری، اعتیاد، کاهش اعتماد به نفس، مشکلات خانوادگی و اجتماعی و … که منجر به اعمال مجرمانه شده آشنا و اینگونه ناهنجاری های رفتاری در زندانیان درمان شود.

ابراهیمی با برشمردن خدمات روانشناسی و روان درمانی که به زندانیان در مراکز اصلاحی و تربیتی استان ارائه می گردد گفت: در زندانها خدمات روانشناسی مختلفی از جمله مشاوره های فردی و گروهی برای زندانیان و خانواده های آنان و آموزش های مهارتی مانند: کنترل خشم، اعتماد به نفس، درک متقابل، ارتباط موثر با خانواده و اجتماع، پیشگییری از اعتیاد و … به مددجویان ارائه می شود.

وی در خصوص نحوه فعالیت کلینیک های مثلثی در زندانهای استان بیان داشت: در کلیلینک های مثلثی که حول سه محور بیماریابی فعال و درمان ایدز و هپاتیت ، پیشگیری از اعتیاد و درمان آن و بیماریابی STI یا همان بیماری های آمیزشی و درمان آنها فعالیت می نماید، آموزش های مرتبط در هریک از محورهای ذکر شده به زندانیان و خانواده های آنها با برگزاری کلاس های فردی و گروهی و کارگاه های تخصصی صورت می پذیرد. ضمنا برای مددجویان تحت پوشش کلینیک های مثلثی پرونده های الکترونیکی تشکیل و کلیه اقدامات انجام شده برای هر مددجود، به صورت الکترونیکی ثبت می گردد.

ابراهیمی از جمله دیگر خدمات روانشناسی را گرفتن آزمون های روانشناسی بیان کرد و در این خصوص گفت: از دیگر وظایف روانشناسان زندان، گرفتن برخی آزمون‌های روانشناسی از زندانیان جدیدالورود می باشد که این آزمون‌ها شامل آزمون های شخصیت، هوش و همچنین مصاحبه های بالینی است . وی افزود: این آزمون‌ها، یک ارزیابی کلی برای تشخیص اختلال‌های روانی عمده در زندانیان مانند اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی، شخصیت مرزی، افسردگی اساسی و … را در اختیار روانشاسان قرار داده و به این ترتیب اقدامات لازم در جهت درمان این افراد برنامه ریزی و به اجرا در می آید.

مدیرکل زندانهای کردستان با تاکید بر این موضوع که روانشناسان زندان باید به توانایی تغییر انسان ها اعتقاد داشته باشند بیان نمود: کار در زندانها به خصوص برای افرادی که ارتباط تنگاتنگ با زندانیان و مشکلات آنان دارند  دارای دشواری ها و حساسیت های ویژه ای می باشد از جمله این افراد روانشناسان هستند که دارای ارتباطی مستقیم و تاثیرگذار با زندانیان هستند لذا می بایست ضمن داشتن اخلاقی خوش با صعه صدر و انگیزه و اراده قوی و اعتقاد قلبی بر ایجاد تغییر نگرش و رفتار در زندانیان در محیط پر استرس زندان وظایف خود را عملی نمایند.

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود با بیان این مطلب که در حال حاضر ۵۰۰ نفر از مددجویان زندانهای استان تحت پوشش خدمات مشاوره و روانشناسی قرار دارند اظهار داشت: در ۶ ماهه اول سال جاری نیز ۲۵۴۳ مورد مشاوره فردی و همچنین ۳۱۷ مورد مشاوره گروهی به زندانیان استان ارائه گردید است.

ابراهیمی با اشاره به خدمات روانشناسی که به خانواده های زندانیان ارائه می شود گفت: در ۶ ماهه نخست امسال ۱۸۰ خانواده زندانی با هدف کاهش آسیب در میان آنان از جمله طلاق، تحت خدمات روانشناسی قرار گرفتند.

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*