مدیرکل زندانهای کردستان: وقوع بسیاری از جرائم ناشی از ناآگاهی نسبت به قوانین و مقررات است

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای کردستان اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندانهای این استان از بازداشتگاه سنندج بازدید نمود.

وی در این بازدید ضمن دیدار چهره به چهره با مددجویان و رسیدگی به مشکلات آنان، در قسمت های مختلف این مجموعه نیز حضور و فعالیت های اصلاحی و تربیتی در این مرکز را مورد بررسی قرار داد.

ابراهیمی مدیرکل زندانهای کردستان در این دیدار ، آشنایی مردم با قوانین و مقررات را ضروری دانست و در این باره گفت: متاسفانه بسیاری از افراد در جامعه هستند که به دلیل عدم آشنایی و احاطه بر قوانین و مقرارت، ناخواسته مرتکب فعلی می شوند که قانونگذار آن را جرم دانسته و برای آن مجازات در نظر گرفته است که این ناآگاهی آسیب های فراوان که از آن جمله می توان به مجازات حبس اشاره نمود  را به دنبال خواهد داشت.

مدیرکل زندانهای کردستان زندانیان جرائم غیرعمد را نمونه بارزی از عواقب عدم آشنایی با قوانین و مقررات قلمداد نمود و بیان داشت: در جامعه  افرادی هستند که به دلیل عجز از پرداخت مهریه های غیرمعقول و سنگین به عنوان زندانی جرائم غیرعمد در زندان به سر می برند که با بررسی و موشکافی در اینچنین موارد، پی خواهیم برد که اینگونه افراد اگر اشرافیت کامل را بر قوانین و مقررات داشتند هرگز به این مشکل دچار نمی شدند. وی افزود: یکی دیگر از جرائم غیرعمد حوادث کارگاهی می باشد که در اینگونه موارد نیز فرد پیمانکار به دلیل ناآگاهی از این مهم که در اثر بیمه نکردن کارگران چه عواقبی دامنگیر وی خواهد شد به معضلات اینچنینی دچار می شوند.

ابراهیمی در ادامه سخنان خود زندانیان جرائم غیرعمد در استان را به ترتیب جمعیت کیفری آنان  جرائم مالی، مهریه، تصادف،حوادث کارگاهی و نفقه برشمرد و اظهار نمود: در حال حاضر ۸ درصد مددجویان زندانهای استان افرادی با این جرائم تشکیل می دهند.

این مقام مسئول با اشاره به آسیب هایی که خانواده های زندانیان از قِبَل در حبس به سر بردن سرپرستانشان متحمل می شوند گفت: متاسفانه با ورود هر فرد به زندان آسیب هایی که خانواده وی به آن دچار می شود بسیار بیشتر از مشکلاتی است که فرد مددجود با آن دست و پنجه نرم می نماید، که در این راستا و بر اساس قانون جدید مجازات اسلامی و همچنین با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، استفاده هر بیشتر از مجازات های جایگزین حبس از سوی مقامات محترم قضایی مورد انتظار است.

ابراهیمی این عضو شورای قضائی استان حمایت از خانواده های زندانیان در راستای کاهش آسیب های اجتماعی را وظیفه ای همگانی دانست و تاکید نمود: در حال حاضر و در سطح استان ۹ انجمن حمایت زندانیان متولی تحت پوشش قرار دادن خانواده های زندانیان نیازمند می باشند که خدمات مختلف حمایتی از جمله پرداخت مستمری، توزیع سبد کالا، برگزاری کلاس  مهارت های اساسی زندگی و … از سوی این مراکز به این قشر آسیب دیده جامعه ارائه می شود اما آنچه که باید همواره مدنظر باشد این است که پیشگیری از آسیب هایی که ممکن است این خانواده ها به آن دچار شوند حضور مسئولین، خیرین و مردم نوع دوست و نیک اندیش استان را می طلبد چراکه در غیر این صورت تبعات این آسیب ها در جامعه فراگیر خواهد شد.  

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*