مدیرکل زندانهای کردستان در دیدار مقامات قضائی کامیاران: درصد وقوع جرم در کردستان نسبت به میانگین کشوری پایین تر است

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای کردستان جلسه تودیع و معارفه رئیس مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی کامیاران با حضور مدیرکل زندانهای استان، رئیس دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب کامیاران برگزار گردید. در این جلسه ضمن معرفی محمد سعیدی نیا به عنوان رئیس جدید اردوگاه کامیاران از زحمات چندین ساله اسماعیل بابویه رئیس سابق این مجتمع تقدیر و تشکر گردید.

اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندانهای کردستان در حاشیه این مراسم، کاهش جمعیت کیفری زندانها را در گرو تعامل دوسویه و هدفمند میان زندانها و دستگاه قضا دانست و گفت: کنترل هدفمند جمعیت کیفری، یک ضرورت و اولویت در نظام قضائی کشور است که خوشبختانه این موضوع در استان کردستان به طور جدی در حال پیگیری می باشد.

مدیرکل زندانهای کردستان مجازات زندان را از هزینه برترین نوع مجازات دانست و اظهار داشت: نگهداری زندانیان و اجرای دقیق و موثر برنامه های اصلاحی و تربیتی از جمله برنامه های فرهنگی، اشتغالزایی و حرفه آموزی، آموزش و … نیازمند تاسیسات، نیروی انسانی کارآمد و … می باشد که این موضوع هزینه های زیادی را برای دولت به بار می آورد.

ابراهیمی استفاده از مجازات های جایگزین حبس را راهکاری مناسب در جهت کاهش ورودی زندانها قلمداد نمود و بیان داشت: مجازات حبس در وهله اول باید به عنوان یکی از عوامل بازدارنده و رعب انگیز برای مجرمین مورد استفاده قرار گیرد و در آن دسته از جرائمی که خدشه ای به امنیت جامعه وارد نمی کند می توان از مجازات های جایگزین حبس که تمهیدات آن نیز در قانون جدید مجازات اسلامی و آئین دادرسی کیفری پیش بینی شده است استفاده نمود.

مدیرکل زندانهای کردستان در حاشیه این مراسم ، دستگاه قضا را حامی اصلی زندانها و مراکز اصلاحی و تربیتی عنوان نمود و افزود: خوشبختانه قضات و مسئولین قضائی استان مشکلات زندانها و زندانیان را از نزدیک مشاهده و درک کرده اند و قطعا می توانند در کاهش این مشکلات مثمرثمر واقع شوند.

اعظمی رئیس دادگستری کامیاران نیز ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات اصلاحی و تربیتی صورت گرفته در زندانهای استان گفت: موضوع افزایش جمعیت کیفری زندان‌ها همواره دغدغه مسئولان ارشد نظام بوده است که علت این اتفاق را می‌توان در مشکلات اقتصادی، بیکاری، ضعف فرهنگی و اعتقادی، تعدد عناوین مجرمانه و … دانست.

رئیس دادگستری کامیاران همچنین از ظرفیت های خوب قانون جدید مجازات اسلامی سخن به میان آورد و بیان داشت: ظرفیتهای بسیاری در این قانون لحاظ شده تا مجازات زندان گزینه اول در رسیدگی به جرایم نباشد که به این ترتیب کنترل و کاهش جمیعت کیفری در زندانها و کاهش ورودی ها به این مراکز را نیز به دنبال خواهد داشت.

SONY DSC SONY DSC

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*