مدیرکل زندانهای کردستان توجه به کرامت انسانی زندانیان پیش نیاز ورود به فعالیت های اصلاحی و تربیتی می باشد

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای کردستان اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندانهای این استان حفظ کرامت انسانی زندانیان را ضروری دانست و گفت: در زندانهای کردستان توجه به حقوق شهروندی و کرامت انسانی مددجویان به عنوان یکی از پیش نیازهای مهم در اجرای فرآیند حساس و دشوار اصلاح و تربیت به شمار می رود.

حفظ حقوق شهروندی و کرامت انسانی زندانیان نماد اصلی زندانبانی اسلامی است

مدیرکل زندانهای کردستان اهمیت و جایگاه «کرامت زندانیان» در مراکز اصلاحی و تربیتی را آن چنان دارای اهمیت دانست که واحدی تحت عنوان «دفتر حمایت از حقوق شهروندی زندانیان» در ادارات کل زندانهای سراسر کشور دایر گردیده که از جمله وظایف این واحدها می توان به مطالعه، بررسی، و پیگیری موارد نقض حقوق شهروندی در زندانها اشاره نمود.

ابراهیمی گفت: از آنجائیکه در زندانبانی اسلامی همواره بر «حقوق شهروندی زندانیان» تاکید می شود لذا واحد حمایت از حقوق شهروندی زندانیان، کتابچه هایی تحت عنوان «آشنایی با حقوق شهروندی زندانیان» تهیه و در زندانها در اختیار مددجویان قرار داده است تا به این طریق با تکالیف و حقوق خود آشنایی پیدا کنند.

وی افزود: در ماده ۴۴ از آئین نامه سازمان زندانها نیز به طور کامل به موضوع حقوق شهروندی زندانیان پرداخته شده است.

موضوع کرامت انسانی زندانیان پیش نیاز ورود به برنامه های اصلاحی و تربیتی می باشد

روسا و پرسنل زندانها همواره با داشتن رفتاری انسانی و دلسوزانه با مددجویان و رفع نیازها و برطرف کردن مشکلات آنان، این تفکر را که اهداف متعالی و بزرگی در پس مجازات حبس در زندانها نهفته است ایجاد نموده و به این ترتیب مددجویان، با انگیزه و عزم جدی در فعالیت ها و برنامه های اصلاحی و تربیتی از جمله کلاس های فرهنگی و تربیتی، قرآنی، ورزشی، کتابخوانی، حرفه آموزی و … حضور پیدا کرده و اینگونه است که برنامه های اصلاحی و تربیتی موثر واقع شده و شاهد کاهش بازگشت مجدد زندانیان به زندان می باشیم.  

زندانها جامعه ای کوچک اما با تمامی نیازهای یک جامعه بزرگ می باشند

ابراهیمی عضو شورای قضائی استان، زندان ها را جامعه ای کوچک اما با نیازهای متنوع که چه بسا اهمیت برخی از این نیازها بیش از جوامع خارج از زندان باشد دانست و اظهار داشت: زندان مجموعه ای است محدود و بسته و از آنجائیکه افرادی که در آن نگهداری می شوند همگی عضوی از جامعه بزرگ خارج از زندان نیز شناخته لذا توجه جدی به نیازهای مختلف مادی و معنوی و پرکردن اوقات قراغت آنان جهت جلوگیری از تبادل افکار مجرمانه و کاهش آسیب های اجتماعی از ضروریات اجتناب ناپذیر می باشد در همین راستا تفکیک و طبقه بندی زندانیان و برنامه ریزی در جهت آموزش آنان جزو تکالیف سازمانی بوده که در زندانهای کردستان با بسیج همه منابع و امکانات و استفاده از ظرفیت های موجود اقدامات ارزشمندی در حال انجام می باشد.

در زندانهای استان مددجویان بر اساس پارامترهای مختلف طبقه بندی می شوند

ابراهیمی در خصوص نحوه نگهداری مددجویان در مراکز اصلاحی و تربیتی استان گفت: هر زندانی به محض ورود به زندان در مرکزی تحت عنوان «واحد تشخیص و طبقه بندی» نگهداری می شود که در این واحد توسط مددکاران و کارشناسان مختلف حوزه پزشکی و روانشناسی  تحت آزمایش های مختلف پزشکی، روانپزشکی و آزمون های روانشناسی قرار گرفته و میزان سلامت جسمی و روانی، معلومات و اطلاعات مذهبی و علمی آنان در جهت شناخت شخصیت آنان بررسی و طبقه بندی می گردند.

مددجویان زندانهای کردستان بر اساس استعدادهایشان تحت آموزش قرار گرفته اند

مدیرکل زندانهای استان ار فراهم بودن امکانات آموزشی مناسب برای زندانیان در جهت تحقق حقوق شهروندی آنان نیز سخن به میان آورد و اظهار نمود: با توجه به تعاملات خوب و هدفمند میان زندانها و دستگاه های مختلف از جمله ادارات فنی و حرفه ای، جهاد دانشگاهی، آموزش و پرورش، تبلیغات اسلامی، صنایع دستی و گردشگری و … خوشبختانه خدمات قابل قبولی به زندانیان ارائه می شود.

ابراهیمی در این خصوص بیان داشت: در سایه این تعاملات و در ۶ ماهه اول سال جاری در زندانهای استان شاهد حضور ۳۵۵۱ نفر از مددجویان زندانهای استان در کلاس های احکام، عقاید و نهج البلاغه. شرکت ۲۶۳۶ نفر از زندانیان در مسابقات و برنامه های ورزش همگانی ، شرکت ۱۱۴۵ نفر در المپیاد ورزشی که در مهر ماه سال جاری برگزار شد و حضور ۱۵۰ نفر  از مددجویان در برنامه ها و فعالیتهای هنری از جمله خطاطی، عکاسی، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی بودیم.

 هم چنین ۵۸ نفراز مددجویان زندانهای استان نیز در کلاس های سواد آموزی شرکت و باسواد شده و در این راستا ۳۲ نفر از آنان نیز در سایر مقاطع در حال ادامه تحصیل می باشند.

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*