برگزاری جشن آزادی زندانیان جرائم غیرعمد در شهرستان بانه

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای کردستان همزمان با ماه مبارک رمضان جشن گلریزان در شهرستان بانه و با حضور پرشور مردم این شهرستان مرزی برگزار گردید.

قلی زاده رئیس دادگستری شهرستان بانه در این مراسم با بیان اینکه در زندان بانه زندانی محکوم به رفتارهای خشن و پرخطر وجود ندارد،گفت: نبود زندانیان محکومین به رفتارهای پرخطر و خشن نشان از فضای سالم جامعه بانه است.

وی اظهار کرد: در جشن گلریزان سال گذشته حدود یک میلیارد ریال جمع آوری شد و با کمک وام های قرض الحسنه و بلاعوض که ستاد دیه استان تقبل کرد حدود یک میلیارد و ۵۹۰ میلیون ریال تحقق پیدا کرد

قلی زاده زندانیان جرائم غیر عمد نیازمند کمک خیرین را از سال گذشته تاکنون ۹۸ نفر عنوان کرد و افزود: ۱۱ نفر از این زندانیان در جشن گلریزان سال گذشته آزاد شدند و ۲۳ نفر از محکومین مالی توسط زندانیان، خانواده ها و با توافق طرفین رضایت شاکی جلب و آزاد شدند.

وی با اشاره به اینکه این ۲۳ نفر بیش از ۱۰ میلیارد ریال بدهی داشتند که رضایت شاکی را جلب کردند، اظهار کرد: ۶ نفر از محکومین شخصا بدهی خود را پرداخت کردند و پرونده آنها مختومه شده و در مجموع ۳۹ نفر توسط دادگستری شهرستان آزاد شدند

وی بیشتر محکومین جرائم غیر عمد بانه را محکومین پرداخت دیه تصادفات عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به مشکلات اقتصادی بخش دیگر محکومین بدهکاران مالی، حوادث کارگاهی در بحث پرداخت دیه، چک، مهریه و نفقه هستند

قلی زاده تاکید کرد: کمک های مردمی فقط برای آزادی زندانی جرائم غیر عمد هزینه می شود و افرادی که جان، مال، آسایش و امنیت مردم را به خطر انداختند از کمک های مردمی محروم می شوند.

وی خاطر نشان کرد: جشن گلریزان با همکاری مردم خیر و نیکوکار بانه، ستاد دیه استان، انجمن حمایت از زندانیان و سایر انجمن های مردمی هر ساله برگزار می شود و با جمع آوری مبالغی تعدادی از زندانیان جرائم غیر عمد آزاد می شود
رئیس دادگستری بانه اشتغالزایی زندانیان را یکی از برنامه های زندان بانه دانست و اظهار کرد: در هفته قوه قضایه طرح اشتغالزایی مدد جویان زندان بانه را در کارگاه های که به زودی به بهره برداری می رسند، اجرا می شود.
وی کارگاه های زندان را تولید روکش صندلی، تولید کفش، شالبافی و خیاطی عنوان کرد و گفت: زمینه اشتغال ۵۵ نفر از زندانیان در این کارگاه ها که به زودی افتتاح می شوند، فراهم می شود که هدف از اشتغالزایی زندانیان را امرار معاش زندانی وخانواده ها و جلوگیری از آسیب های اجتماعی است.

مدیر نمایندگی ستاد دیه کردستان نیز در این آیین گفت: سال گذشته ۲۲۰ نفر زندانی جرائم غیر عمد با بیش از ۱۲۸ میلیارد ریال بدهی از زندان های استان آزاد شدند.

محمد خسروی افزود: در سال گذشته از میزان مبلغ بدهی زندانیان استان ۵۰ میلیارد ریال شاکیان از محکومین گذشت کردند که این اقدام قابل تقدیر است.

مدیر نمایندگی ستاد دیه استان خاطر نشان کرد: سال گذشته در بانه ۱۱ نفر زندانی جرائم غیر عمد آزاد شدند که مبلغ بدهی آنها چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بود از این میزان بدهی ۵۲۰ میلیون ریال آورده زندانیان بوده و به میزان یک میلیارد و ۹۰ میلیون ریال شاکی گذشت کردند.

وی گفت: اولویت اول هزینه کردن کمک های مردمی هر شهر برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد همان شهر است که همه کمک های مردمی جشن گلریزان سال گذشته بانه برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد این شهر هزینه شده است.
بانه در ۲۴۲ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

DSC00866 DSC00945 DSC00923 DSC00898

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*