اعطای ۵۳۵۶گواهینامه فنی حرفه ای/افزایش۳۰۰درصدی فضاهای کارگاهی اشتغال و حرفه آموزی در زندانهای کردستان

اسدالله گرجی زاده، مدیرکل زندانهای کردستان گسترش برنامه های اشتغالزایی و حرفه آموزی در زندان ها را مهم ترین عامل در راستای کاهش آسیب رفتارهای پرخطر در میان مددجویان دانست و در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در سنندج اظهار کرد: پرکردن اوقات فراغت مددجویان با استفاده از برنامه های هدفمند و موثر اصلاحی و تربیتی طی چند سال اخیر مورد توجه مسئولین زندان های استان بوده که از مهم ترین این برنامه ها توجه به مبحث اشتغال و حرفه آموزی زندانیان می باشد.

وی با بیان اینکه بیکاری مهم ترین عامل ارتکاب جرم از سوی افراد در جامعه است، بیان کرد: توانمندسازی زندانیان از طریق آموزش حرفه و مهارت شغلی به آنان، تاثیر بسیار زیادی در کاهش آمار بازگشت مجدد افراد به زندان و از طرفی نیز موجبات کاهش وقوع جرم در سطح جامعه را فراهم می کند.

 مدیرکل زندانهای کردستان به افزایش فضای کارگاه های اشتغال و حرفه آموزی در زندان های استان اشاره کرد و افزود: طی پنج سال گذشته مشکلات کمبود نیروی انسانی و خصوصا اعتبارات مالی، ذره ای از عزم پرسنل خدوم و زحمتکش زندان های استان را در جهت گسترش فضای کارگاه های حرفه آموزی نکاسته است به طوری که در حال حاضر شاهد افزایش ۳۰۰ درصدی فضای اینگونه اماکن در زندانها هستیم.

 گرجی زاده از استقبال خوب مددجویان جهت شرکت در کلاس های حرفه آموزی سخن به میان آورد و گفت: مسئولان حوزه ی اشتغالِ مددجویان در بدو ورود زندانیان، آنها را استعدادیابی کرده و نهایتا پس از پایشی که انجام می دهند، مددجویان مستعد را مشغول فراگیری حرفه مورد علاقه می کنند.

 وی تعامل و همکاری را راز موفقیت هر دستگاهی در نیل به سیاست های سازمانی عنوان کرد و ابراز داشت: به حول و قوه الهی زندان های کردستان با دستگاه های مرتبط با امر اشتغال و حرفه آموزی خصوصا اداره کل فنی و حرفه ای، جهاد کشاورزی، صنایع دستی و … تعامل خوبی را برقرار کرده است و می توان گفت که بسیاری از موفقیت های کسب شده نیز ماحصل همین حس تعامل و همکاری بوده است.

 مدیرکل زندانهای کردستان از اعطای بیش از پنج هزار و ۳۵۶ مورد گواهینامه فنی و حرفه ای به مددجویان در سال گذشته خبر داد و گفت: مددجویان زندان های کردستان پس از شرکت در کلاس های حرفه آموزی، توسط کارشناسان فنی و حرفه ای از آنان آزمون به عمل می آید و در صورت موفقیت در این آزمون به ایشان گواهینامه های معتبر فنی و حرفه ای بدون اشاره به نام زندان اعطا می شود.

 وی همچنین در ادامه اظهار داشت: مددجویانی که در طول مدت حبس موفق به کسب گواهینامه های فنی و حرفه ای شده باشند، می توانند با در دست داشتن این گواهینامه ها به مرکز مراقبت بعد از خروج زندانیان استان مراجعه کرده و برای ایجاد شغل مورد نظر وام قرض الحسنه دریافت کنند.

 گرجی زاده همچنین مشاغلی که به زندانیان آموزش داده می شود را براساس های نیازهای جامعه دانست و افزود: زمانی یک حرفه و شغل مولد و پایدارخواهد بود که با توجه به نیازهای جامعه ایجاد شده باشد که در این راستا کارشناسان حوزه اشتغال زندان های استان نیز با درک این مهم و رایزنی های که با مسئولین اداره کل فنی و حرفه ای انجام می دهند اینگونه مشاغل را در زندانها گسترش داده اند.

 این مقام مسئول اشتغال صددرصدی مددجویان اندرزگاه نسوان سنندج را نیز یکی دیگر از افتخارات زندان های استان برشمرد و عنوان کرد: در حال حاضر با تمهیداتی که صورت گرفته است تمامی مددجویان اندرزگاه نسوان سنندج مشغول به کار بوده به طوریکه بعضی از آنان که سرپرست خانواده نیز می باشند برای اعضای خانواده خود در بیرون از زندان روزی حلال کسب می کنند.

 رئیس هیئت اجرایی بنیاد تعاون زندانیان کردستان در ادامه سخنان خود از گسترش فعالیت های این بنیاد در جهت گسترش اشتغال در میان مددجویان سخن به میان آورد و افزود: در حال حاضر بنیاد تعاون زندانیان کردستان در راستای تحقق اهداف خود و سازمان زندانها مبنی بر تبدیل مددجو به فرد کارآفرین و نیز ایجاد کسب و کار حلال برای مددجویان، بیش از ۵۰ کارگاه در در شاخه های مختلف کشاورزی، صنعتی و دامپروری را در سطح زندانهای استان راه اندازی نموده و با این اقدام زمینه اشتغال بیش از ۹۰۰ مددجو را فراهم نموده است.

 اسدالله گرجی زاده مدیرکل زندانهای کردستان در پایان سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر از تمامی دستگاه ها و افراد خیری که زندانهای استان را در نیل به سیاست های اصلاحی و تربیتی یاری می رسانند، خاطر نشان کرد: اداره کل زندانهای کردستان آمادگی خود را در خصوص حمایت از هرگونه طرح تحقیقاتی و عملیاتی با محوریت اشتغال مولد و زودبازده اعلام می کند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*